Announcements


Junior High and Middle School Coaches Clinic

There will be a special, one-day Clinic for Junior High and Middle School coaches. Youth coaches are also invited.

DATE: January 28 (Saturday) from 8:30-5:30
PLACE: Bellevue Hilton Hotel, Bellevue, WA
COST: $50 – includes lunch

8 WIAA Clock Hours at $2 per hour or no-cost Coaching Education hours (which can be used toward WIAA state requirements, but not salary advancement) will be available

Topics to Include:

Risk Management – Helmets – Protecting Players & Coaches
Update on concussion concerns
Program Development
Know Your Philosophy
WSCA – Why belong?
WIAA – Questions and Answers
Drills and Techniques for all positions
Demo’s by veteran high school coaches
Current CPR and First Aid Cards

REGISTRATION: On-site, day of Clinic – no credit cards accepted

Click for More Announcements.

9th Annual 2015 High School Golf Coaches Clinic

Sponsored by the WSCA

Bear Creek Country Club
Woodinville, WA
July 7, 8, 9, 2015

Clinic Instructors:
Doug Kauffman, Head Golf Professional – Bear Creek CC
JD Cline, PGA – Director of Instruction
Cost: $225, for WSCA members

Clinic will include:
2 rounds of golf with cart and 2 lunches
Open for the first 24 members to sign up!
Driving range work learning relevant drills for high school golfers
Short game drills and work at the short game area learning how to teach the short game
Classroom topics will include: program philosophies, the mental game, rules of golf, course management
Guest Speakers: will include local college golf coaches and will be named later.

See flyer at https://www.washcoach.org/documents/WSGCA_2015_HS_Clinic.pdf


Recruiting

The Washington State Coaches Association (WSCA) is proud to provide a new nonprofit service designed to assist families in being properly educated about the athletic collegiate recruiting process.

WSCA Award Photos

WSCA Award Winners

Coach Magazine Archives

Washington Coach Magazine
100% WSCA Membership School District, Schools, Staff

2011 – 2012

Anacortes School District
Archbishop Murphy High School
Auburn Mountain View staff
Bremerton School District
Burlington-Edison High School
Cashmere School District
Castle Rock School District
Central Kitsap School District
Central Valley Football Staff
Clover Park High School
Concrete High School
Enumclaw Boys Basketball Staff
Fife School District
Finley School District
Franklin-Pierce School District
Grand Coulee School District
Issaquah School District
Kelso School District
Kennewick School District
Kittitas School District
LaCrosse-Washtucna Schools
Lake Chelan School District
Lake Washington High School
Lakewood School District
Liberty Bell School District
Marysville School District
Mary Walker School District
Moses Lake School District
Muckleshoot Tribal School
Nooksack Valley School District
North Kitsap School District
North Mason School District
Okanogan School District
Pasco School District
Port Angeles High School
Puyallup-Rogers High School
Quincy School District
Shoreline School District
Skyview Football Staff
Snohomish School District
South Kitsap Coaches Assn
Stanwood-Camano School District
Tonasket School District
Tumwater School District
Walla Walla Catholic Schools
Walla Walla School District
Warden School District

2012 – 2013

Anacortes
Arch Bishop Murphy
Bremerton
Castle Rock SD
Central Kitsap SD
Central Valley FB staff
Centralia
Concrete SD
Darrington SD
Deer Park High School
Fife
Franklin-Pierce SD
Grand Coulee
Issaquah
Kelso SD
Kennewick SD
Kent
King’s Schools
Kittitas High School
Lake Chelan SD
Lake Stevens SD
Lake Washington
Lakewood SD

Liberty Bell SD
Mary Walker SD
Marysville SD
Moses Lake SD
Muckleshoot Tribal
Naches Valley
Nooksack Valley SD
North Kitsap SD
North Mason SD
Okanogan SD
Pasco SD
Quincy SD
Shoreline SD
Snohomish SD
South Kitsap
Stanwood SD
Tonasket
Tumwater FB staff
Walla Walla Catholic
Walla Walla Public
Warden SD
Yakima SD

2014 – 2015

    

Castle Rock SD
Central Kitsap SD
Centralia High School
Chehalis HIgh School
Clover Park SD
Concrete SD
DeSales High School
East Valley Spokane
Finley SD
Franklin-Pierce SD
Grand Coulee High School
Issaquah SD
Kelso SD
Kennewick SD
King’s Schools
Lake Chelan SD
Lakewood SD
Lake Stevens SD
Lake Washington SD
Libery Bell SD

Marysville SD
Mary Walker School District
Moses Lake SD
North Kitsap SD
North Mason SD
Pasco SD
Peninsula High School
Port Angeles High School
Quincy SD
Reardan High School
Rochester HIgh School
Shoreline SD
Skyview SD
Snohomish SD
South Kitsap SD
Stanwood-Camano
Sunnyside High School
Tonasket High School
Tumwater High School
Walla Walla SD
Walla Walla Catholic High School

WSCA Career Recognition Award Winners
 
         
NAME   SCHOOL   WINS SPORT LEVEL
ALEXANDER BILL QUINCY    146 F II
ALLRED WILEY ROYAL CITY    108 FB I
ANDERSEN STEVE FRANKLIN-PIERCE   307 BSO III
ANDREWS NATE OLYMPIC    102 BB  1
BARRINGTON JOHN MEAD   172   I
BAKAMUS BILL MARK MORRIS   447 BBB  IV
BATINOVICH TONY FOSS AND PUYALLUP    446 VB IV
BATINOVICH TONY PUYALLUP    200 FP II
BEATTIE BILL OLYMPIA    151 FB III
BEVERLIN CRAIG KAMIAKIN   200 FI IV
BOBACK BOB GIG HARBOR     GBB  
BOURGETTE BOB KENNEDY   100 FB II
BOWER DENNIS ONALASKA, W F WEST    441 BBB IV
BURGE DOUG NACHES, ZILLAH    332 BBB III
CALLAGHAN JOHN SOUTH KITSAP    202 BBB II
CREIGHTON LAURIE OLYMPIA   699 VB  IV
DAHL DENNIS ORCAS ISLAND    100 F II
DOWNS  MIKE BELLEVUE CHRISTIAN   410 BBB IV
FISCHER BRIAN NEWPORT BELLEVUE    200 B ii
FISHER ADAM EAST VALLEY SPOKANE    51 FB I
FLETCHER RODNEY LIBERTY-SPANGLE   100 F II
FOX DON KETTLE FALLS    425 FP IV
FRIESE ROB WILLAPA VALLEY   100 FB I
GIAMPIETRI SAM CHEWELAH   50 F I
GIAMPIETRI RICK CENTRAL VALLEY    101 F II
GRABENHORST SCOTT TOUTLE LAKE    161 FB III
GREGG TERRY SHELTON    287 BBB II
HOELL ROGER OTHELLO   110 FB 1
HULTBERG JAY NORTH MASON   306 B III
JENSEN TERRY MONTESANO & FORKS   157 FB III
JOSIE DINO KENNEDY   205 FP II
KIRK JAN FIFE   671 VB  IV
KITTRELL GREG MOSES LAKE    100 F II
KOHLER MONTE O’DEA   240 FB IV
KURLE ERIC GRAHAM-KAPOWSIN   100 F II
LEMASTER LEROY MEDICAL LAKE    178 TN II
LOVELADY MARK LIFE CHRISTIAN   204 BBB II
LUNKE  LARRY PENINSULA   100 F II
LYNN GEORGE SHADLE PARK   242 FP II
MACK DAN KAMIAK   50 F I
MARBLE SUZANNE LACONNER   261 VB II
MARQUARDT A J KENNEWICK    102 B I
MCCORMICK PERRY SELAH   100 F II
MCMILLAN JACK LASALLE   204 F IV
MILLER DAVE LAKES   100   II
MOELLER MIKE EATONVILLE   114 B I
MULLEN MIKE DECATUR, BETHEL    331 BBB III
MULLEN PAT BETHEL   239 BBB II
NASINEC CHAD ORTRING   173 BB I
NELSON  JEFF LACROSSE-WASHTUCNA   100 F II
NEWBY JIM CONCRETE   170                      I
NIKKOLA ERIC REARDAN   50 FB I
OLSON KEN CENTRALIA   227 FP II
OLZENDAM DAVE NEWPORT BELLEVUE    421 BBB IV
OMAN  DENNIS MORTON,    BBB I
OSBORN MARTY KENTRIDGE   100 F II
OTTON SID TUMWATER   200 F IV
OTTIS MIKE WILSON CREEK   406 VB IV
PARKHURST MARTY ORTING   100 F II
PEPPLE ED MERCER ISLAND    880 BBB IV
PERKINS SHAWN MARK MORRIS   55  FB  I
PETERSON JOHN WILLAPA VALLEY   215 BBB II
PFLUGRATH DWIGHT MANSFIELD, RITZVILLE   427 BBB IV
Brewster 
RICHARD  RORY REPUBLIC   202 BBB II
RICKARD RORY REPUBLIC   206 B II
RICKERSON DOUG GARFIELD-SEA   85 F I
ROBAK JOHN SPANAWAY LAKE HS    63 F I
ROOD RON CONCRETE   150 F III
SCHUH JON UNIVERSITY (SPOKANE)   212 F P II
SIGURDSON D J SOUTH KITSAP    101 F I
SMEENK AL  SUNYSIDE CHRISTIAN   477 GBB IV
SMITH GARY  OMAK   50 F I
TALLEY  DEL  CHELAN   100 F II
TODD BRUCE BRIDGEPORT/ODESSA   133  B 1
VAN LIEROP DON FERRIS   200 BBB II
VANDERHAAK BOB LYNDEN CHRISTIAN   417 SB IV
VERBECK ROCKY CHEWELAH   146 BBB II
WELLING BRUCE CENRAL KITSAP   488 FP IV
WILSON  BRAD LAKE ROOSEVELT    105 BBB I
WHITSETT DAN TRI-CITIES PREP   50 FB 1
WYCKOFF  KLAYTON W VALLEY YAK    120 BB II
ZILLAH JACK  BLACK HILLS           70  FB           1          
B=Baseball   It takes 100 wins in those sports  (50 in FB) to achieve Level I        
BBB=Boys Basketball Level II 200 wins (100 in FB)                                                              
F=Football   Level III 300 wins (150 in FB)             
GBB=Girls’ Basketball Level IV 400 wins (200 in FB)            
FP=Fast Pitch            
VB=Volleyball            
TN=TENNIS            
Washington State Coaches Multiple Hall of Famers
AC Davis   Tom O’Brien FB, Walter Lindquist, FB, George Olsen CC; John Zaepfel BB; Hal Dodeward BBB;
Aberdeen   Dick Dixon BBB;
Anacortes   Boots Wooten BBB, Bill Taylor BBB, BA, Art Larsson W, Tye Tiland BA; Tom Swapp FP; Lem Elway BB;
Arlington   Larry Munizza FB, John Boitano Jr FB
Asotin   Don Detrick BB
Auburn   Nancy Zehnder FP; Kip Herran W; Maggie Trimble Gym
Bainbridge   Tom Paski BBB, Gordy Prentice FB, Joe Black SW
Ballard   Norm Goldstein BBB;
Battleground   Butch Blue BBB;
Bellarmine Prep   Steve Anstett BBB;
Bellingham   Tim Irvin TF; Mal Walton BB;
Bethel   Mike Mullen BBB;
Blaine   Gary Clausen BA
Blanchet   Mickey Naish FB; Bill Herber W; George Monica BB; Leo Genest CC; Ed Thenell CC;
Bothell   Melra Bohen Gym; Paul Moody BB; Ron Wayman BB;
Bremerton   Chuck Semancik FB, W, Les Eathorne BBB; Ken Wills BBB;
Brewster   Gary Driessen BB
Burlington  

Glenn Rickert FB, Jim Clem BA, Ted Whan CC, Duane Berentson BBB;   Bo Campbell W; Don Leach BBB;

Christie Peterson VBB

Cascade-Everett   Pinky Erickson FB, Terry Ennis FB, Reg Scodeller BBB, Jerry Koester BBB. Bob Smithson BA;  
    Birrell Dinetz Gym ; Charlie Cobb BBB
Cashmere   Jack Collins FB, Bill Kelly BBB, George Makela TF; John Durheim W ;Bill Elliott  W;
Castle Rock   Tom Bate FB; Ron Graham BB; Floyd LeBaron BBB; Ron Nilson BBB; Gary Swanson CC & T&F;
Cedarcrest   Doug Hall BB;
Central Kitsap   Bruce Welling FP
Central Valley   Rick Giampietri FG, Ray Thacker BBB,  Harry Amend BA, Jim Thacker BBB; Jay Rydell W;
    Charlies Dean FB ; Ray Thacker BBB ; Jim Thacker BBB ; Terry Irwin BBB; Ed Garcia, BB
Centralia   George Potter FB, Ron Brown BBB; Waldo Roberts BBB;
Chehalis   Rod Giske FB; Tom Smith BBB;
Cheney   Tom Oswald FB; Denny Humphrey BBB;
Chelan Joe Harris BBB;
Chewelah   Herm Pein FB
Chief  Sealth Sea   Bob Feagan BB;
Clarkston   Vernon Moreman BBB;
Clover Park   Bob Colleran FB; Merle Hagbo BB; Joe Reasons W; Darrel White W;
Colfax   Dick Felber W; Bob Bafus BBB
Concrete   Ron Rood, FB;
Colton   Jerry Morse BB;
Columbia River   Lee Cave TF;
Connell   Bill Walker BB; Jerry Groenig BBB;
Curlew   Gary Kaatz BB
Curtis   Bob Lucey FB; Dave Huston BBB; Burt Wells CC; John Payne XC;
Darrington   Laverne Simmons BBB; Tim Cousins BBB;
Davenport   Daryl Parson
Eastlake Richard Belcher; George Crowder FP;
Eastmont   Ike Cummings BBB & TF;, Jim Hannah BA, Dan White BA; Lou Boni FB;
East Valley Yakima   Pete Steiner CC;
Edmonds   Rich Rowe FB, Tom Campbell CC, Byron Nelson W, Mike Hess W; Dan Parker BB; Fred Shull BB;
Edmonds-Woodway   Roger Myers CCl
Eisenhower   Greg Gavin FB, Ted Stone W; Ken Johnson BB;
Ellensburg   Lloyd "Stub" Rowley FB;
Enumclaw   Shelly Thiel W; Gary Radliff BBB; Frank Osborne BB; Lee Reichert W;
Ephrata   Marty O’Brien BA, BBB, Dave Johnson BA, Don McFarland BBB, Chuck Panerio W
Evergreen Sea   Bob Mullikin BB;
Evergreen  Van   John Triplett BB;
Everett   Jim Ennis FB BBB, Norm Lowery Sr BBB, Joe Richer G, Bill Gowen G, Lou Stevenson BA, Harlan Jackson XX; Enoch Bagshaw FB;
Federal Way   Bill Harris TF; Bev McIrvin Gym;
Ferndale   Vic Randall FB, Lee Andersen W ; Terri McMahan VB;
Ferris   Wayne Gilman BBB; Herm Caviness TF; John Thacker BB;  Pat Pfeifer T&F, FB
Foster   Werner Neudorf FB;
Foss   Wayne Dalesky BBB;
Franklin Sea   Ralph Reed BB; Leonard "Solly" Saalwaechter BB; Frank Ahern CC
Franklin-Pierce   Jim Meyerhoff W; Tom Buckner TF; Del Schafer BBB; Frank Ahern CC; Jerry Russell T&F
Garfield-Seattle         AJ Lindquist FB, John Boitano Sr, FB, Frank Ahern TF, Fred Beckwith TF, Greg Brasher TF;
Al Hairston  BBB;  
Gig Harbor   Joel Wingard XC; Lyle McIntosh BBB;
Garfield-Palouse Tim Coles BBB;
Goldendale   Herb Callan TF;
Gonzaga   Bill Diedrick Sr FB; Billy Frazier FB; Al  Falkner BB; Dave Robertson BBB;
    Don Anderson FB
Hanford   Glenn Meinke BB;Bob Waits BB; Clay Lewis T&F
Hazen   Rick Stubrud Hazen
Highland Yak   Jack Cleveland BBB;
Highline   Mary Sarver Gym; Bill Trowbridge BBB;
Hudson Bay   Curt Daniels BB;
Inglemoor   Frank Naish FB; Jeff Skelly FP; Tom Sewell W; Karen Wisen Gym; Mike Hubbard CC;
Ingraham   Tony Gasparovich FB & BB; Walt Milroy BBB;
Issaquah   Gary Moore FB; Pat Hatmaker Gym; Ken Ruud CC; Roger Wilson WR
Interlake   Bob Levitin
Juanita   Chuck Tarbox FB; Gary Groenen BB; Bob Anderson BBB; Gil Coleman BBB;
Kalama   Virgil Simmons BBB;
Kamiakin   Rex Easley BB ;Craig Beverlin FB;
Kelso   Otto Koffler FB, Ed Laulainen FB, Lee Sonnedecker BA, Jim Schall W; Mutt Schroeder FB ; Joe Stewart T&F
Kennedy   Tom Merrill FB; Bob Bourgette FB, Joe Faccone BA
Kennewick   Ed Troxel FB; Dean Hoff BB;
Kent-Meridian   Dick Pruett W. Gunter Borhman Gym;
Kentridge   Mike Silvey FB; Dave Denny BBB:
Kentwood   Bob Fenton Gym; Debbie Buse VB;
King’s   Dan Blackmer T&F
LaConner   Landy James FB
Lakes     Dick Zatkovich FB, Warren Logan; Mike Stauffer Sw; Ed Hardenbrook BB;
Lakeside   Bruce Bailey BBB; Hugh Tower CC; Scott Jones W;
Lake Stevens    Rodger Anderson BB; Marv Harshman BBB;
Lake Washington   Bill McLaughlin FB; Des Charouhas BB; Roger Hansen TF; Dave Chambers BB;
Lakewood   Steve Barker FP; Mike Evans XC
Leavenworth   Jack McMillan FB
Lewis and Clark   Jerry Connors FB; Peter Weitz BB; Squinty Hunter BBB; Bob Bartlett FB; Pat Pfeifer T&F
Lincoln Sea   Bill Nolan FB; Bill Mullin BB
Lincoln Tac   Ron Billings BBB;
Lindberg   Arnie Young TF;
Lind   Chuck Randall BBBl
Lynden   Jake Maberry BBB, Rollie DeKoster BA & FB;, BBB, John Clark BBB
Lynden Christian   Bob Vanderhaak FP; John Rozeboom BB; Arvin Blankers CC;
Lynnwood   Ernie Goshorn CC; Duane Lewis T&F
Mabton   Bob Summers CC;
Mark Morris   Bob Hansen BB; Chuck Byers T&F; Dwight Cranston T&F
Mariner   Howard Price T&F
Marysville-Pilchuck   Rick Iversen W
Mead   J. rCash Stone W; Gay Baskett TF;
Meadowdale   Bruce Cook W, Bryce Cook W; Ron Martin BB
Medical Lake   John Giannandrea FB; Mike Carr WR
Mercer Island   Ed Pepple BBB; Dick Nicholl FB; Paul  Jackson WR
Meridian   Dan Hollod BB; Diane Axelson VB;
Monroe   Reg Head FP; John Stahl BBB;
Montesano   Bruce Hooper CC
Morton   Jim Johnson BB; Gilbert Greiter BBB;
Moses Lake   Eric Beardsley W, John Wagner W, Dick Deane W, Gary Frey W; Ed Bator BB; Peter Doumit BB John Wagner W;
Mount Baker   Jim Freeman CC; Bob Tisdale FB;
Mountlake Terrace   Roger Ottmar BBB;
Mt. Rainier   Jim Kennett T&F
Mount Vernon   Bud Hake FB, Mac Fraser BBB, Al Evans BA, Bill McCutchin BA, Darrell Pearson, Paul Reiman  W; 
  Lynn Rosenbach FB
Mt. View   Chris Westcott Gym
Naches Valley   Del Cruzen
Nathan Hale   Brock Hogle CC; Chuck Tarbox FB;Colleen Davis Gym
Naselle   Lyle Patterson BBB;
Newport Bell   Bob Albo BB; Bill Green TF; Cliff Nixon CC; Larry Hitchcock CC
North Central   Bob Litton Gym;
Nooksack Valley   Tom Harmon FP; Trucy Weinheimer VB;
North Kitsap   Virgil Taylor BA, Jerry Parrish FB, Jim Harney BBB
North Mason   Harlan Olson FP; Ed Amick W; Larry Skogstad BBB;
North Thurston   Jim Fouts BA, FB, George Roswell TF, Barry Traynor BA, Gary Iverson W
Oak Harbor   Pam Headridge Ch; Eric Lindberg TF; Jim Waller BB; Rich Linsenmayer WR
Odea   Monte Kohler FB;
Omak   Wayne Hohman  BBB; Russ Brantner CC; Gary Smith FB
Olympia   Laurie Creighton VB
Orting   Jerry Clyde BBB;
Othello   Wayne Schutte Wr; Mark Kondo Wr;
Pasco   John Crawford CC; Don Monson BBB; Al Daniels BB;
Prairie   Don Freeman BB; Bill Hill BBB;
Prosser   Mel Bowden BBB; Tom Moore, FB:
Pullman   Ray Hobbs FB; Mike Hinz  T&F
Puyallup   Mike Huard FB, Tom Ingles FB, Rich Hammermaster BBB, Dean Nicholson BBB, Jim Clifton BBB, Ray Barnes W; George Wilfong W; Michelle Mathay XC
Queen Anne Sea   Dick Clark FB; Mel Waite BB; Ray Normile BBB;
Quincy   Bob Woodworth BBB; Bill "Alex" Alexander FB;
Raymond   Jon Wahl FB;
Reardan   Gene SmithFB & BBB, Dan Graham FB
Renton   Irv Leifer BBB, John Suzick FB, Lloyd Riddle BA; Barry Savage TF;
Richland   JD Covington FB, Mike Jensen, Mike Hepper; Rod Ostboe Gym; Fran Rish FB; Art Dawald BBB; Ben Jacobs BBl Frank Teverbaugh BBB; Max Jensen CC
Ridgefield   Art Osmundson BA
Ritzville   Keith Collins TF; Mike Lynch FB;
Rochester   Larry Heinz
Rogers Pup   Pat Hoonan FB; Kathy & Rick Harrison Gym, Jim Tevis BB;
Rogers Spo   Jim Patton BB; Tracy Walters CC;
Roosevelt Sea   John Fuller BBB; Ben Snowden BBB;
Sammamish   Jerry Penney Gym;
Seattle Lutheran   Bob Matthews CC;
Seattle Prep   Father Thomas Sullivan CC;
Sedro Woolley   John Rowley FB, Spud Walley W, Ken Driskill W; Bill Cass FP
Sehome   Pat Fitterer BBB, Gary Hatch BA, Nola Ayers Gym
Selah   Bill Carlon ; Carl Kellman BBB; Wayne Worby CC
Sequim   Matt Pavalunas BBB,
Shadle Park   Jim Brown BA; Lyle Pugh Gym; Ron Brooks BB; Jim Berry CC; Linda Sheridan, VB;
Shelton   Al Eklund FB; Jack Stark FB, Bill Brickert TF; Meredith Elkins FP; Red Smith BB
Shorecrest   Gary Snyder BB; Stan Taloff BB; Jim Enslin BBB; Pat Tyson CC;
Shorewood   Sherry Morgan Gym;
Snohomish   Dick Armstrong FB, Keith Gilbertson FB & XC;, Jack DeKubber BBB, Kim Hammons BA, Jim Adams BBB, Vince Ivelia FP, Larry Eason CC; Howard Raines W; Stan Bates FB; Mark Perry W;
South Bend   Don Koplitz BBB;
South Kitsap   Ed Fisher FB, Larry Maguire W, Elton Goodwin BA, Don Smith BA; , Ed Santos TF;  Ron Hudiburg W
South Whidbey   Carl Westerling CC;
Stanwood   Ray Cresap BBB; Scott Knight BA; Mike Chandler FP
Steilacoom   Gary Wusterbarth BBB;
St John   Bill Hays BBB;
Sumner   Scott Knight BA; Ray Cresap BBB, Mike Chandler FP
Sumner   John Anderson FB;
Tahoma   Chuck Wood BB
Tenino   Dick Brock BBB; Gordon Robertson CC;
Thom Jefferson   Jim Gard BB; Debbie Hunter Gym
Toledo   Ted Hippi FB; Bob Nolan CC;
Toppenish   Bob Winters FB;
Tonasket   David Mitchell W;
Touchet   Wayne Dickey BB
Toutle Lake   Scott Grabenhorst FB;
Tumwater   Sid Otton FB, Dave Annonen , Pat Alexander W
Tyee   Robert Guenther CC;
University Prep Sea   Mark Cullen CC;
University Spo   Dan Ressa BB; Dan Lyall BB; Marv Ainsworth BBB; Dave Holmes FB; Bob Barbero XC;Steve Llewellyn XC;
Walla Walla   Felix Fletcher FB; Boots Wooten BBB; Jim Thacker BBB;
Wapato   Russ Insley BBB; John Chaplin CC;
Warden   Jerry Powell
Washington    Bob Ross BBB;
Washougal   Malcom Cameron BB;
Waterville   Wayne Worthen BBB;
Wenatchee   Lee Bofto FB; Tom Byrne FB; Stan Opp W;
West Valley Spo   Jim McLachlanTF; Jack Spring BB; Jud Heathcote BBB;
West Valley Yak   Rod Ancheta BBB; Chuck Millard CC; George Beneditti BB
West Seattle   Bud Pripp BB;
White River   Bob McKean CC;
Willapa Valley   Bull Tenoski FB &  BBB; Bud Sanchez FB;
Wilson Tac   Bob Lightfoot BB; Don Clegg FB;
Woodinville   Terry Agnew BB;
Yelm   “Punky” Omeg BBB:
Seattle Pacific   Dr. Ken Foreman

Premium Sponsors

Fantasy Football
How do you play fantasy football? Click here to learn how!

Then read this review of DraftKings, one of the leaders in daily fantasy sports online. Open a new account at DraftKings with the promo code BALLERS and get up to $600 cash back, plus private access to exclusive free contests and other tournaments.

Use our Contact Form for all communications, thank you!

Contact

Is DraftKings legit? Find out what Legit or Scam thinks!

Visit OnlineCasino-USA.org to find the safest places to place sports bets online or to play casino games.

Bovada ranks among the most popular gaming sites. Find the right Bovada bonus code to maximize your welcome bonus if you decide to open an account there!